Şimdi bize katılın!

Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilirsiniz daha fazlası için forumumuza kayıt olmalısınız. Kayıt işlemi tamamen ücretsiz ve hızlıdır.

Şimdi kayıt ol!
  • 💙 Ağaçtan çıkan kibrit bile kül ediyor ağacı. Şaşırmayın insanın insana yaptığına.

Vesaire

Beklentiler Üzer.
İlişki Durumunuz
İlişkisi Var
Burcunuz
Aslan
Takım
Beşiktaş
Bootcamp Nedir? - Bootcamp Ne İşe Yarar?

Bootcamp nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır

Bootcamp nedir sorusu, macOS kullanıcıları tarafından cevabı en çok merak edilen sorulardan biridir. Bilindiği üzere birkaç sene önce Apple’ın bilgisayarları ile Windows işletim sistemi arasında büyük bir fark vardı. Mac’lerde Windows, Windows işletim sisteminde ise macOS kullanılamazdı. Bu da en nihayetinde büyük bir farkın ortaya çıkmasına yol açtı.

Kullanıcılar senelerce hangisinin daha iyi olduğu konusunda tartışmış olsa da günün birinde bu sorunu ortadan kaldıracak bir yaklaşımlar izlendi.

Örneğin Bootcamp, Windows’u Mac’te çalıştırmak için geliştirilen bir yazılımdır. Bu yazılım sayesinde Windows mu yoksa macOS mi kuracağınıza karar vermek zorunda değilsiniz. Bunun yerine her ikisini de yükleyebilirsiniz.

Bu yazıda tam olarak bu yazılım hakkında merak edilenlere değineceğiz. Bootcamp’in nasıl çalıştığı da dahil olmak üzere pek çok sorunuza yanıt bulacaksınız.

Bootcamp Nedir?

Bootcamp, Intel işlemcili Mac’lerde Windows ve macOS arasında geçiş yapmanıza olanak tanıyan bir yazılımdır.

Bu program sayesinde macOS işletim sistemine sahip Mac’te Windows işletim sistemini de kullanabilirsiniz. Tabii ki sadece Windows kullanmak gibi bir zorunluluğunuz yoktur. Her iki işletim sistemini de kullanabilirsiniz fakat hangisini kullanmak istiyorsanız onu seçmeniz gerekiyor.

Intel tabanlı Mac’inize eğer Windows 10 yüklemek istiyorsanız Boot Camp Yardımcısı’ndan yararlanabilirsiniz. Bunun için şu adımları takip edebilirsiniz:
  • Boot Camp Yardımcısı’nı açın.​
  • “Sürdür” seçeneğine basın.​
  • Sadece dahili diskiniz varsa Windows ISO görüntüsünü seçip macOS ile Windows arasındaki ayrımı ayırmak istediğiniz kaynağa göre sürükleyerek belirtin. Bu aşamada iyi karar verin. Ayrılan kaynağı daha sonra değiştiremiyorsunuz.​
  • Windows’u yüklemek için ekrandaki talimatları takip edin. Yükleme bittiğinde Mac Windows’u kullanarak yeniden başlatılır.​
  • Windows’u kurmak için yine ekrandaki talimatları izleyin.​
  • Windows’u yükledikten sonra Boot Camp sürücüleri yüklenmeye başlar. Ekrandaki talimatları takip ederek yükleme işlemini gerçekleştirin. İşlem tamamlandığında “Bitir” seçeneğine tıklayın.​
  • Mac yeniden başladıktan sonra diğer yükleme işlemlerini de gerçekleştirin.​

Bootcamp Ne İşe Yarar?

Boot Camp, size ikinci bir işletim sistemi olarak Windows’u kullanma imkânı sağlar. Size sunulan bu imkândan yararlanarak en sevdiğiniz video oyunlarını ikinci işletim sistemi olan Windows’a geçerek oynayabilirsiniz.

Oyunların yanı sıra sadece Windows ile uyumlu olarak çalışan programları da açabilirsiniz. Kısacası Windows 10’u nasıl kullanıyorsanız bunu da aynı şekilde kullanabilirsiniz.​

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri