Şimdi bize katılın!

Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilirsiniz daha fazlası için forumumuza kayıt olmalısınız. Kayıt işlemi tamamen ücretsiz ve hızlıdır.

Şimdi kayıt ol!
  • 🌹Bu dünya iyi olanların değil, iyi oynayanların dünyası.

AZE

▶︎ •၊၊||၊|။|||။၊|။|||။|||။၊| 0:16
İlişki Durumunuz
Sizene
Burcunuz
Balık
Takım
Fenerbahçe
    Öne çıkan konu
  • Konu Yazar

Nakkaş Sarmaşığı

1719217486106.png

Bilimsel Sınıflandırma:
Alem: Plantae
Bölüm: Magnoliophyta
Sınıf: Magnoliopsida
Aile:Scruphulariaceae (Sıracaotugiller)
Cins: Cymbalaria
Tür: Cymbalaria muralis

Fiziksel Özellikler: Çok yıllık otsu, 10 cm ile 40 cm arası boylanabilir. Mayıs - Eylül arası çiçeklidir. Tohumları Temmuz - Ekim arası olgunlaşır. Çiçekler erdişil (hermafrodit) olup arılar vasıtası ile tozlaşır. Bitki kendi kendini dölleyebilir.

Yetiştiği Yerler: Bitki güneşli, killi, iyi drene edilmiş toprakları sever. Yarı gölge yerlerde, duvarlarda, tuğla ve taşlar arasında yetişir. Sarmaşık yapısı vardır, yetiştiği duvarı gözel çiçekleri ile dekoratif bir biçimde örter.

Tıbbi kullanmı ile ilgili olarak geleneksel Hint Tıbbında şeker düşürücü olarak kullanıldığı belirtilmektedir.

Bu bitki, ben bildim bileli annemde hep var olan, minik ama çok güzel sarmaşık türü bir bitki. Ben de annemden el aldım ve uzun yıllardır evimdeki birçok saksıda gelişip büyüyen bir çiçek. Minicik mor ve mavi renkli çiçekleri, yoncaya benzeyen yaprakları ve oldukça uzayan dalları ile göz alıcı bir bitki.​

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri