Şimdi bize katılın!

Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilirsiniz daha fazlası için forumumuza kayıt olmalısınız. Kayıt işlemi tamamen ücretsiz ve hızlıdır.

Şimdi kayıt ol!
  • 💙 Ağaçtan çıkan kibrit bile kül ediyor ağacı. Şaşırmayın insanın insana yaptığına.
İlişki Durumunuz
Evli
Burcunuz
Balık
Takım
Fenerbahçe
Çocuğum ağlayarak istediklerini yaptırmaya çalışıyor, ne yapmalıyım?
1711363289256.png

ir ebeveyn olarak, çocuğunuz markette istediği şey için ağlamaya başladığı zaman çok çaresiz hissedersiniz.
Ya da herhangi bir oyuncağı/ teknolojik ürünü istediğinde bunu isteme yönteminin ağlayarak olması sizin sinirlerinizi oldukça gerer.

Ancak onlara kızmayın. Daha bebeklikten itibaren her ağladıkları zaman ihtiyaçları giderildi. Öyle öğrendiler.
Pavlov'un klasik koşullanma deneyinde olduğu gibi (artık her zil çaldığında yemek gelecek diye düşünüp ağzı sulanan köpek.)

Tabi eskiden ağlayarak istediklerini ifade ederlerdi. Artık büyüyüp iletişim kuracak yaşa geldiğinde bile bunu deniyorsa, evet bu bir sorun!

Özellikle 3-4 yaşlarda artmaya başlar.

Bu durumda neler yapmamalıyız?

-Pes edip, istediğini yerine getirmemeliyiz.
Çünkü bu çocuğun zaferi olur. O kötü davranışı pekiştirmiş oluruz.
Bundan sonra çocuğun güdümünde bir ebeveyn olmaya başlayacaksınız.
Çünkü sürekli ağlayarak istediklerini yaptırmaya çalışma eylemi devam edecek.

-Şiddete başvurmayın. Bu olunca, olumsuz benlik algısı gelişecek. 'Ben kötü bir çocuğum bir şeyleri istemem kötü bu yüzden cezalandırıldım. Sevilmiyorum." diye düşünecek.

-Ağlayacaksan git diğer odada ağla!
diye tepki verip onu yalnız başına bırakmayın.
Duygularını görmezden gelmeyin.
Çünkü bu kez çocuk yalnız hissedecek ve içine kapanık bir birey olacak.

-Uzun uzun açıklamalar yapmaya çalışmayın.
Zaten ağlarken sizi duyamaz. Sinirlendiği için dinlemek de istemez.
Halihazırda zaten mantıklı açıklamayı duymuş olabilir.
Bu açıklama çabası öfkeyi arttırıp ağlamayı daha fazla hale getirebilir.

Peki ne yapalım?
-Ona izin verdiği ölçüde dokunun. Saçını okşayın, sarılın. Hiçbirşeye izin vermiyorsa omzuna dokunun. Yanında durun. O anda dikkatini başka yöne çekecek bir şey varsa onu deneyin.
Örneğin yemekten evvel çikolata yemek istiyorum diye ağlayan çocuğa bir kedi videosunu gösterip AA bak kedi ne kadar tatlı. Annesiyle oynuyor. Biz de seninle oyun oynayalım mı, sohbet edelim mi denilebilir.
Ya da güzel bir gelişme olduysa, "biliyor musun, yarın işe gitmiyorum. Seninle parka gidebiliriz." denebilir.

-Dikkati dağılınca ona daha çok sarılın.
Sakince bir kere daha isteğini belirtince ona, " Duygularını anlıyorum. Ağlaman çok doğaldı.
Şimdi kendini iyi hissediyorsan sana neden yemekten önce çikolata vermediğimi söyleyeceğim. Aç karnına yemen sağlığına zararlı. Ama hiç vermeyeceğim demiyorum.
Yemeğini güzelce yersen, hemen vereceğim.
Anlaştık mı?" şeklinde konuşulabilir.

Ya da istediği oyuncak/teknolojik aleti neden henüz almıyoruz bunun kısaca mantıklı açıklamasını yapıp sonra birlikte vakit geçirmeye yönlendirilebilir.

Unutmayalım, çocuklar yetişkinlerin minyatürü değildir. Onların da istekleri vardır.
Istekleri ertelendiği zaman yetişkinler kadar sabırlı olamayabilirler. Bu yüzden onlara olabildiğince destek olmalıyız.

-Bu yazı Bloody Moon tarafından yazılmıştır.
Yazının izinsiz başka sitede paylaşılması halinde yasal işlem başlatılacaktır.©

2 yaşındaki çocuğum her şeye ağlıyor,7 yaşındaki çocuğun sürekli ağlaması,Sürekli ağlayan çocuğa okunacak dua,11 yaşındaki çocuğun sürekli ağlaması,5 yaşındaki kızım sürekli ağlıyor,10 yaşındaki çocuğun sürekli ağlaması,9 yaşındaki çocuğun sürekli ağlaması,8 yaşındaki çocuğun sürekli ağlaması​

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri